Ocieplanie donic

Ocieplanie donic
19 Lis
2016

Rośliny wieloletnie w donicach, co zrobić z nimi na zimę?

W sezonie wiosenno-letnim wiele z nas, zainwestowało właśnie w rośliny wieloletnie (bukszpany cięte, świerki, jałowce, kosodrzewinę, wrzośce, hortensje, hosty itp…). Zazwyczaj takie zakupy wiążą się z znacznie większymi kosztami inwestycji, niż kwiaty sezonowe (pelargonie, bratki, begonie itp…). Przykładowo: mały formowany bukszpan to cena ok. 30-40 zł, stożek czy piramidki ok. 200-250zł, cisy cięte znacznie przewyższają powyższe ceny, niewielka kula to cena ok 100 zł. Podliczając inwestycję wychodzi nam budżet na ładnych kilka sezonów roślin jednorocznych. Skoro postawiliśmy na szlachetne, wieloletnie gatunku zadbajmy o nie przed mrozami.

Mamy listopad, a w nim wahania temperatur, nigdy nie wiadomo co nas czeka +10⁰C czy -10⁰C. Krótkotrwały, niewielki mrozik, nie zaszkodzi naszym roślinom, jednak przestrzegam, aby zdążyć je okryć przed długotrwałym oziębieniem. Kilkudniowy spadek temperatury < 0⁰C naraża rośliny w donicach na przemarznięcie bryły korzeniowej- jeśli tak się stanie to musimy się liczyć z wymianą roślin na nowe.

W tym poście przedstawię Wam najprostszą metodę ocieplenia problematycznych okrągłych donic, które macie na balkonie, tarasie czy przed wejściem.

Potrzebujemy:
-folia bąbelkowa (kupimy w markecie ma mb. lub na aukcji internetowej w całych rulonach)
-worki jutowe- grube (ja zaopatrzyłam się w sieci- dostawca z portu, a worki pachnące KAWĄ! :D )
-sznurek

* Opcjonalnie (z myślą o radosnych Świętach)
-zielone gałązki jodły, świerku czy tuji do dekoracji
-ładna czerwona wstążka

Owiń donicę folią bąbelkową, 2-3 razy, pamiętaj o spodzie! Obwiąż sznurkiem aby się nie rozwijała. Dlaczego folią?? Powietrze (zawarte w bąbelkach) jest najlepszym izolatorem!! Kolejna warstwa to worek, postaraj się całą wsadzić do niego, ewentualnie przetnij go i owiń donicę, obwiąż sznurkiem.

Worek powinien wystawać ponad rant doniczki tak, aby utworzył kołnierz dla roślin. Wyciągnięci juty ograniczy wpływ mroźnego powietrza.

*Jeśli masz ochotę przewiąż całość czerwoną wstążką-jak prezent świąteczni, a pod nią włóż zieloną gałązkę.

Gotowe!

Ps. Powyższe zdjęcia są z tarasu w Krakowie- jeśli nie wiedziałeś projektu zapraszam do linku

Taras SHABBY CHIC

Jeśli masz jakieś pytanie związane z tym tematem, zapraszam do czatu poniżej.

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Super pomysł !!! Na pewno wykorzystam u siebie w ogródku :) czwartek, 24 listopad 2016 19:30 napisane przez designart

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.